Výtvarný obor - ohlédnutí za škol. rokem 23/24

f0412176-5ad6-4948-9fd2-bb88489b0dd0Letní prázdniny jsou v plném proudu, výtvarné učebny jsou tiché a štětce i barvy odpočívají. A právě to je ten správný čas na malé ohlédnutí za letošním školním rokem na výtvarném oboru ZUŠ.

Celým rokem nás provázela účast na projektu OP JAK. Díky němu jsme totiž mohli investovat do technického zařízení a pořídit dva tablety a dva počítače, které žáci využívali při výuce, a postupně se zapojovali do vytváření uměleckých děl i v technickém prostředí grafických a kreslicích programů. Účast na tomto projektu nám ale také umožnila uspořádání zájezdu do Kutné Hory, kde jsme společně nejenom navštívili významné historické památky, ale zúčastnili se i animačního programu v Galerii GASK. Naši větší výtvarníci si tak zažili i tvůrčí tvoření s pedagogy galerie, a pokusili se pochopit vybrané umělecké dílo skrze praktický výtvarný workshop.

Jako každý rok se žáci zapojovali i do různých výtvarných soutěží. Celkem 29 výkresů a prací bylo letos zasláno na Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice a do Young Glass Symposium v Kamenickém Šenově, a tak vysoký počet velmi vydařených prací nám dělá velkou radost. V květnu se také po čtyřech letech konala ve Žďáře nad Sázavou Krajská přehlídka výtvarného oboru ZUŠ, kde pedagožky se svými přihlášenými projekty vybojovaly Stříbrné a Bronzové pásmo.

Nedílnou součástí výtvarného školního roku jsou samozřejmě výstavy. V dubnu jsme poprvé uspořádali výstavu prací žáků celého výtvarného oboru pod společným tématem ‘‘Voda‘‘. Výstava byla instalovaná v krásném prostoru městské sýpky a měla veliký úspěch – během pěti dnů ji navštívilo přes 400 návštěvníků! Hned v květnu následovala další výstava, tentokrát našich absolventů. Absolventi měli možnost v Nové Synagoze předvést, co se za dobu svého studia naučili a jejich vlastní instalace si také přišlo prohlédnou mnoho návštěvníkům. Zároveň nám v době výstavy tento výjimečný prostor posloužil i jako chvilkový ateliér. Děti si tak vyzkoušely tvoření v úplně novém prostoru a návštěvníci výstavy mohli potkat žáky přímo v tvůrčím procesu.

Na samém konci školního roku se výtvarný obor zapojil také do Evropského festivalu filozofie. Žáci měli jedinečnou příležitost vyslechnout přednášku na téma Přirozené a umělé, kterou připravili místní architekti, manželé Markéta a Petr Veličkovi, a následně tvořili objekty z přírodních a umělých materiálů, které v průběhu konání festivalu zdobily okolí Synagogy.

 

Závěrem bychom rádi velmi poděkovali všem našim žákům i jejich rodičům za pohodový rok plný tvůrčí energie a za celý výtvarný obor všem popřáli krásné léto plné výtvarného tvoření!